Resimler

Büyük resmi görmek için resmin üzerini tıklamanız yeterlidir..

Ana Sayfa > Elektronik Hobi Hakkında

Elektronik Hobi Hakkında

Elektronik Hobi hikayesi 2000' li yıllarda evde kendi kendime yaptığım devrelerin bir tesadüf sonucu, dönemin PC LIFE dergisi editörlerinden birisinin görmesi ve bu konularla ilgili acaba bir uygulama köşesi yapsak tutar mı şeklinde sorması sonucuyla başlamıştır.

İlk Elektronik Hobi yazısı Mart 2001 PC LIFE dergisinde yayınlanmıştı. Konusu ise "Paralel Veri Çıkışı" idi. Bu konuda bilgisayarın paralel portuna bağlı ledleri Visual Basic ile kontrol etmeyi anlatmıştım. Derginin adı bu 2004 yılına kadar değişti ve BYTE oldu. Köşe BYTE dergisinde devam etti. Bu sırada Alfa Yayıncılık' tan bir Elektronik Kitabı yazımı ile ilgili bir teklif aldım. Editörümle beraber dergideki konuları ve uygulamaları incelerken neden biz bu köşedeki yazıları ve uygulamaları derleyerek bir kitap haline getirmiyoruz dedik. Ardından hızlı bir şekilde 2004 yılına kadar olan yazıları derledik ve Elektronik Hobi kitabı ilk baskısını 2004 yılında yaptı. Kitap aşırı ilgi gördü. O dönem internette de türkçe kaynaklı bilgi çok azdı. Ayrıca bu tarz uygulamaları herkesin anlayacağı bir dilde anlatan bir kitap yoktu. Bu nedenle kitabın ilk baskısı hemen tükendi. Ardından yeni baskılar yapıldı ve bu gün 13. baskısı yapılmış durumda. Kitabın ilk çıktığı dönemlerde bir yandan BYTE dergisindeki yazılara devam ediyordum. Derginin adı yine değişti ve ekip PC WORLD dergisine geçti. Ben de köşeye PC WORLD dergisinde 2009 yılına kadar devam ettim. Dergide hep son dakkacı yazarlardan oldum :). İşlerimin yoğunluğundan yazılarımı hep son dakikada yetiştirebiliyordum.

Kitabın ilk baskısı ile birlikte okurlarla iletişimde olabilmek için www.elektronikhobi.com adresinde Elektronik Hobi sitesini kurdum. Bu site ilk bir kaç sene oldukça aktif işledi. Fakat daha sonra işlerimin yoğunluğu nedeniyle siteyle pek ilgilenemez oldum. Ama aklımda hep yeni bir site projesi vardı. Benimle iletişime geçen okurlardan hep eğitim talebi geliyordu. Bu dönemde "Elektronik Hobi" markasını şirketim üzerine tescil ettirdim. 2005-2006 yılları arası, o dönemde çok başarılı bir girişim ile "Cyber Robot" dergisini çıkaran yakın dostum Osman Girgin ile beraber, Girgin Elektronik bünyesinde birlikte eğitim vermeye başladık. Bu dönemlerde Teknoloji TV kanalında benimde arada katıldığım bazı yayınlarımız oldu. Beraber üniversitelerde panellere katıldık. Yine aynı dönemde Teknoloji TV den evimde geliştirdiğim Mobil Araştırma Robotu (MAR) projesi ile ilgili de çekime gelmişlerdi.2007 yılı itibari ile ben eğitim içeriğini değiştirerek kendi şirketim Makronet Bilgi Teknolojileri bünyesinde eğitimler vermeye başladım. Zamanla eğitimler gelişti. Eğitimlere özel kitler geliştirdim. Eğitim salonumuzu da geliştirdim ve yeniledim. Eğitimler çok ilgi gördü ve TRT den de  "Tam Bana Göre" programına çekim için geldiler. 2011 yılına kadar eğitimler devam etti. Eğitimleri "Elektronik Hobi" adı altında veriyordum ama eğitimler oldukça profesyonel bir noktaya geldi. Bir çok fabrika ve üretici firmadan mühendisler ve uzmanlar da katılmaya başladı. Çünkü anlatım ve uygulama teknikleri pratik uygulamalara yönelik olduğundan her seviyede öğrenci için faydalı oluyordu. Zaman içerisinde format çok daha güzel bir hal aldı.  Yine bu dönemde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezi) de gönüllü olarak Elektronik Hobi dersleri verdim. Bu derslerde öğrencilerim ile beraber robot projeleri gerçekleştirdik. Daha sonra yoğun işlerim nedeniyle eğitimlere ara vermek zorunda kaldım. Planıma göre eğitimi yenilemek ve daha profesyonel bir eğitim salonunda organize ederek tekrar başlatacaktım.

2 yıllık bir aradan sonra 2013 Aralık ayı itibari ile siteyi ve eğitimleri yeniledim. Aynı zamanda kurumsal olarak hizmet veren Ataşehir de ki Turkuaz Toplantı eğitim salonu ile anlaştım. Eğitimlerde tüm öğrenciler 3 gün boyunca uygulama yapabiliyor. Aynı zamanda öğrenciler yakınlaştırılmış kamera ile eğitimi projeksiyon üzerinden izleyebiliyorlar. Yani eğitimin her gününde workshop yapılıyor.

Kısacası elektronik devreler kurmanın ve PIC mikrodenetleyiciler ile çalışmanın ne kadar eğlenceli ve kolay olduğunu anlatmaya devam ediyorum. Aynı zamanda yeni site aracılığı ile elimdeki yazıları da paylaşmaya başlayacağım.

Yeni eğitim döneminde tüm öğrencilerime şimdiden başarılar diliyorum. Sorularınız için bana yazabilirsiniz.

Hakkımda daha fazla bilgi için "Güçlü Tuğay Hakkında" sayfasını inceleyebilirsiniz.Güçlü Tuğay

bizi takip edin

Eğitim ve güncellemelerden haber almak için e-posta listemize katılın.

© 2013 - Elektronik Hobi ® Makronet Bilgi Teknolojileri tescilli markasıdır.
Gizlilik, Güvenlik ve Kullanım Koşulları
İçerik Yönetimi ve Web Tasarım